čtvrtek, 08 červen 2017 17:00

Historicko-geologický kurz tercie

Napsal(a)
H-G kurz H-G kurz

V pondělí 29.5.2017 odstartoval třídenní historicko-geografický kurz „Uhelným safari“, exkurzí na rekultivace a do těžebních lokalit za plného provozu. Unikátní návštěvu umožňuje skupina Czech Coal Group.

Vzhledem k tomu, že kvartánů je přes 30, byli rozděleni do dvou skupin. Jedna absolvovala trasu 1 – Lom Československá armáda, druhá pak trasu 2 – Lom Vršany.  Terénní vozidlo odvezlo žáky až do hloubky dvou set metrů, kde je čekaly stroje určené pro těžbu uhlí – rypadla, pásová doprava na překladiště, skládkový stroj, zakladače… Na zpáteční cestě do Mostu absolvovali část rekultivační trasy, navštívili hipodrom, zajeli k budoucímu jezeru Most, zastavili se u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Akce byla velmi zajímavá a splnila svůj účel – seznámila s technologií těžby hnědého uhlí, ale i s obnovou krajiny po těžbě.

Druhý den probíhal v Ústí nad Labem, krajském městě, do něhož žáci dorazili vlakem na hlavní nádraží, odkud jejich kroky vedly na Mírové náměstí. Zde vyslechli pár slov o architektuře města před druhou světovou válkou až po současnost. Následovala prohlídka budovy Krajského úřadu a návštěva prostor Českého rozhlasu SEVER, který sídlí v krajské kulturní památce, vile továrníka Wolfruma v ulici Na Schodech. Po krátkém seznámení se s historií vily čekala žáky zkouška v nahrávacím studiu a návštěva vysílacího studia. Jak si díky nahrávce zvukového záznamu několik dobrovolníků ověřilo, mluvit plynule a srozumitelně není vůbec jednoduché…

Po krátké svačině se terciáni vydali zpět do centra a lanovkou vyjeli na Větruši (dříve též Ferdinandova výšina, německy Ferdinandshöhe), spočinek kopce Ořechovka nad údolím řeky Labe. Viděli nejen údolí a mosty přes Labe (železniční most, most Dr. Edvarda Beneše a Mariánský most), ale i hrad Střekov. Prošli si přírodní i zrcadlové bludiště, a protože bylo vedro a dusno, vzali útokem nejbližší cukrárnu...

Slunečné počasí vydrželo i při programu závěrečné části kurzu – poznávání Prahy. Předem připravenou trasu žáci zahájili na Klárově, blízko Úřadu vlády. Krásného prostředí Valdštejnské zahrady využili ke splnění zadaných úkolů, v nichž pět skupin představilo své zpracování základních poznatků o vybraných památkách Prahy.

Cestou, která dále vedla na Malostranské náměstí, se terciáni seznámili s budovami obou komor parlamentu a chrámem sv. Mikuláše. Nerudovou ulicí pokračovali k Pražskému hradu a po bezproblémové bezpečnostní prohlídce vyšli na druhém hradním nádvoří. Mnozí žáci byli překvapeni rozlehlostí komplexu hradu a nádherou chrámu sv. Víta, neboť zde dosud nikdy nebyli. Pohledem na celé panorama města se s ním rozloučili a po starých zámeckých schodech se vrátili k autobusu.

Půvabnou tečku za krásným dnem připravila skupina chlapců, která na nejbližší hodině zeměpisu představila ve třídě videoklip písně „Po starých zámeckých schodech“.

Věra Potrebuješová & Jan Novák, Martina Langhammerová & Adam Vidner, Vratislava Čadková

Číst 168 krát Naposledy změněno pátek, 09 červen 2017 05:38

Nejnovější od Mgr. Martina Langhammerová

Související položky (podle značky)

AKTUÁLNĚ Z GYMNÁZIA

 
 

Tyto stránky používají cookies. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.